Program i opisy filmów 5. przeglądu filmów archiwalnych o Wrocławiu

11 stycznia, godz. 18:30

WŁODZIMIERZ KAŁDOWSKI – CZŁOWIEK Z KAMERĄ

 

filmy 16 mm – Włodzimierz Kałdowski, projekt | dvd | kuratorzy – Alicja & Mariusz Jodko, ścieżka dźwiękowa – Marcin Lenarczyk [djLenar], tekst do bookletu dvd – Katarzyna Kaczorowska, produkcja – GALERIA ENTROPIA 2016  www.entropia.art.pl

Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

___________________

„Włodzimierz Kałdowski – człowiek z kamerą” to film składający się z wielu unikatowych, fascynujących materiałów dokumentalnych zrealizowanych na taśmie 16 mm we Wrocławiu w latach 1956-1981 przez obecnie 94-letniego autora – pana Włodzimierza Kałdowskiego.

Włodzimierz Kałdowski po kamerę sięgnął w latach 50., będąc już zawodowym fotografem. Odtąd utrwalał życie Wrocławia i jego mieszkańców także na taśmie 16 mm. Zrealizował ponad 150 filmów popularno-naukowych i turystycznych. Przede wszystkim jednak spontanicznie dokumentował publiczny wymiar zmieniającego się otoczenia – podnoszącego się z gruzów i coraz mocniej tętniącego życiem miasta. Jego zbiory fotograficzne i filmowe zogniskowane na Wrocławiu tworzą wielowymiarową kronikę polskiej powojennej rzeczywistości.

Film skupia się głównie na unikalnych materiałach wykonanych w drugiej połowie lat 50. i latach 60. Stanowią one swoisty katalog życia miasta i jego mieszkańców. Znajdujemy tu kulturę (np. rejestracje pierwszych spektakli Henryka Tomaszewskiego), sport, politykę, transport, zabawę, pracę, rekreację… Są też momenty bardziej dramatyczne, jak katastrofa budowlana na Pl. Grunwaldzkim czy wyraziście ukazujące kontekst polityczny, jak defilada „wojsk sprzymierzonych” z 1969 roku, rok po inwazji na Czechosłowację. „Kronikę wrocławską” zamyka sekwencja z marszu w intencji uwolnienia więźniów politycznych zorganizowanego przez NZS i Solidarność w roku 1981.

Siłą tych obrazów jest rejestracja pozbawiona z góry założonych tez i wynikająca z entuzjazmu filmowania i utrwalania zdarzeń.

Oryginalne materiały są nieme. W tej publikacji zostały wzbogacone o ścieżkę dźwiękową autorstwa Marcina Lenarczyka (djLenar), wybitnego artysty dźwiękowego pracującego także z filmem dokumentalnym.

Filmy pana Włodzimierza Kałdowskiego są jak wehikuł czasu, z łatwością przenoszą widza w codzienność sprzed kilkudziesięciu lat pozwalając mu stać się przechodniem na ulicach Wrocławia.

 

Alicja i Mariusz Jodkowie

 

 

12 stycznia, godz. 10:00

„Bitwa wrocławska”

Reż. Beata Januchta

 

Film dokumentalny o genezie, przebiegu i konsekwencjach największej w historii Polski manifestacji ulicznej stanu wojennego. Film w znaczący sposób weryfikuje i zmienia obecny stan wiedzy historycznej na temat wydarzeń z 31 sierpnia 1982.

Film jest pełen niepublikowanych do tej pory materiałów archiwalnych i zaskakujących spotkań po latach. Pamiętnik głównego bohatera wraca w obrazach w formie animacji, co pozwala wejść w świat wewnętrznych przeżyć bohatera. Widzimy nagromadzenie obrazów, dźwięków, emocji, które towarzyszyły temu jednemu niezwykłemu dniu.

 

12 stycznia, godz. 18:30

Kadry Wrocławia – The best

Zestaw najlepszych, najciekawszych filmów, które były wyświetlone w ramach Kadrów Wrocławia w latach poprzednich.  Układają się  one w spójną opowieść o mieście, które przeszło dramatyczną drogę od Breslau do Wrocławia, odradzając się z gruzów niczym feniks z popiołów.

W programie:

Schlesien (Silezie), 1935 – Filmoteka Narodowa

Niemiecki krajoznawczy film dokumentalny z lat 30. XX wieku, w którym zaprezentowane zostały śląskie miasta na czele z Wrocławiem jako stolicą regionu.

 

Wyrok na miasto (1968),

reżyseria: Janusz Chodnikiewicz

Wstrząsający obraz życia oblężonego miasta. Komentarzem do unikatowych archiwalnych zdjęć (m.in. niemieckiej kroniki wojennej) są wspomnienia niemieckiego księdza Paula Peikerta, autora „Kroniki oblężenia Wrocławia w roku 1945”.

 

Wrocław 1959 (1959)

reżyseria: Jadwiga Plucińska

Wrocław roku 1959 jest miastem kontrastów. Z jednej strony tętniące życiem i nowoczesne śródmieście, z drugiej zaniedbane, ciągle jeszcze leżące w ruinach przedmieścia.

 

Odbudowa Wrocławia (2005),

reżyseria: Marcin Bradke

Film opowiada o powojennej odbudowie Wrocławia, pokazuje problemy, jakie towarzyszyły temu przedsięwzięciu. Autorzy przypominają historię miasta i jego wielokulturową przeszłość. Odbudowa Wrocławia była rozłożona na lata i kolejne etapy. Przez kilka pierwszych powojennych lat po prostu odgruzowywano zburzone doszczętnie domy.

 

 

13 stycznia, godz. 18:30

Kadry Wrocławia: Wrocław leży nad Odrą – powódź 1997 i inne materiały

 

Blok filmów i materiałów archiwalnych nawiązujący do 20. rocznicy powodzi z 1997 roku. W bloku tym zestawione zostały filmy obrazujące związek miasta z rzeką. Obok archiwalnych dokumentów, fragmentów Polskiej Kroniki Filmowej (począwszy od lat 40. minionego wieku) będzie można zobaczyć materiały filmowe z powodzi tysiąclecia, która przed dwudziestu laty nawiedziła nasze miasto (fragmenty filmu „Powódź tysiąclecia”, newsy z TVP Wrocław oraz „Twierdza Wrocław”). Zostaną one poprzedzone krótkim materiałem na temat kataklizmu, który nawiedził Wrocław w 1903 roku. W bloku tym znajdzie się także „Wrocław leży nad Odrą”, film oświatowy z 1964 roku, który pokazuje ówczesną stolicę Dolnego Śląska oraz rolę rzeki w jej życiu społecznym i gospodarczym (piękne ujęcia żeglugi po Odrze).

  • Sponsorzy
    Partnerzy
    Patroni
    Projekt i realizacja: Averme Agencja Interaktywna