Piąty przegląd filmów dokumentalnych o Wrocławiu

W dniach 11-13 stycznia odbędzie się kolejny, piąty już przegląd filmów dokumentalnych o Wrocławiu – Kadry Wrocławia.

Ponieważ przegląd wraca po dłuższej przerwie, w programie znajdzie się między innymi blok Wrocław The Best – zestaw najlepszych, najciekawszych filmów, które były wyświetlone w ramach Kadrów w latach poprzednich. Niewątpliwie znajdzie się wśród nich jeden z filmów o Festung Breslau, który w Kinie Nowe Horyzonty obejrzało już ponad 4 tysiące widzów – prawdziwy hit!
Ponadto w programie nie może zabraknąć nawiązań do ważnych rocznic minionego 2017 roku. Ponownie więc będzie można obejrzeć (w godzinach porannych) „Bitwę wrocławską” głośny film Beaty Januchty o największej demonstracji Solidarności, która miała miejsce 31 sierpnia 1982 roku (35 rocznica).

Nawiązaniem do dwudziestej rocznicy powodzi z 1997 roku będzie kompilacja filmów „Wrocław leży nad Odrą”. W bloku tym zestawione zostaną filmy obrazujące związku Miasta z rzeką. Obok archiwalnych dokumentów (począwszy od lat 40. minionego wieku) będzie można zobaczyć także liczne materiały filmowe z powodzi tysiąclecia, która przed dwudziestu laty nawiedziła nasze miasto. Zostaną one poprzedzone krótkim materiałem na temat kataklizmu, który nawiedził Wrocław w 1903 roku.


Prawdziwą perełką tegorocznych Kadrów Wrocławia będzie przygotowany wspólnie z Galerią Entropia pokaz filmu „Włodzimierz Kałdowski – człowiek z kamerą” – dokumentalne materiały filmowe z Wrocławia z lat 1956-1981. Film ten powstał z unikalnych materiałów filmowych wykonanych przez pana Włodzimierza Kałdowskiego – fotografa i filmowca amatora w drugiej połowie lat 50. i latach 60. Stanowią one swoisty katalog życia miasta i jego mieszkańców. Znajdujemy tam kulturę, sport, politykę, transport, zabawę, pracę, rekreację słowem szerokie spektrum zdarzeń i aktywności ludzkiej. Film ten cechuje spontaniczność i brak politycznych tez tak charakterystycznych dla oficjalnych produkcji z tamtych lat.

Harmonogram pokazów:
11.01, godz. 18:30 – „Włodzimierz Kałdowski – człowiek z kamerą”
12.01, godz. 18:30 – Kadry Wrocławia The Best
13.01, godz. 18:30 – Wrocław leży nad Odrą – powódź 1997 i inne materiały
12.01, godz. 10:00 – „Bitwa wrocławska”

Bilety i więcej informacji: http://www.kinonh.pl/lista.do?typ=cykl&idCyklu=681

  • Sponsorzy
    Partnerzy
    Patroni
    Projekt i realizacja: Averme Agencja Interaktywna