Festung Breslau – pokaz specjalny

30.09.2016, godz. 10:00, 11:00, 18:30 i 19:30 

Festung Breslau – zagłada miasta
Prelekcja: prof. Tomasz Głowiński

W 1945 roku klęska Hitlera była już przesądzona, mimo to Niemcy zdecydowali o przekształceniu Wrocławia w twierdzę. Efektem była śmierć tysięcy ludzi i zniszczenie miasta. W ramach pokazu specjalnego Kadrów Wrocławia pokażemy zestaw 4 filmów poświęconych tematyce Festung Breslau. Zaprezentowane tu filmy, choć powstały w różnych latach, bazują na przekopiowaniach archiwalnych kronik niemieckich, polskich i radzieckich z czasów bitwy o Wrocław oraz licznych innych źródłach historycznych i wspomnieniach uczestników tamtych wydarzeń (np. marszałka Koniewa). Przed pokazem odbędzie się prelekcja prof. Tomasza Głowińskiego, wybitnego znwcy tematyki Festung Breslau.

wrzesien

W programie:

Wyrok na miasto (1968), 23minuty
reżyseria: Janusz Chodnikiewicz

Wstrząsający obraz  życia oblężonego miasta.  Komentarzem do unikatowych archiwalnych zdjęć (m.in. niemieckiej kroniki wojennej) są wspomnienia niemieckiego księdza Paula Peikerta, autora „Kroniki oblężenia Wrocławia w roku 1945”.

Wrocławska opowieść (1969), 12 minut
reżyseria: Witold Lesiewicz

Festung Breslau we wspomnieniach uczestników tamtych wydarzeń. Okres oblężenia wspominają nie tylko żołnierze każdej z walczących stron, ale też cywilni mieszkańcy miasta zamknięci w twierdzy. Ciekawym głosem są wspomnienia Iwana Koniewa, marszałka Armii Czerwonej, dowodzącego I frontem ukraińskim, którego jednostki brały udział w walkach o Festung Breslau.

Bitwa o Wrocław (1977), 30 minut
realizacja: Maja Wójcik

Historia walk o Wrocław, poczynając od lutego 1945 roku, aż do zakończenia wojny. W materiale wykorzystano archiwalne zdjęcia Wytwórni Filmów Dokumentalnych „Czołówka” oraz materiały z prywatnych zbiorów, między innymi aktora Marka Idzińskiego. Wśród wspominających tamte wydarzenia zobaczyć można m.in. Dmitrija Baltermantsa, radzieckiego korespondenta wojennego.

Breslau – Wrocław. Czas przemian (2001), 25 minut
reżyseria: Marcin Bradke

Pierwszy odcinek serialu „Prawdziwy koniec wielkiej wojny”. Przedstawia historię dzisiejszego Wrocławia, od czasów międzywojennych, kiedy miasto nosiło nazwę Breslau i było potężną niemiecką metropolią z powodzeniem konkurującą ze stolicą Rzeszy – Berlinem, aż do pierwszych dni po wyzwoleniu. Poznajemy militarne znaczenie miasta w okresie wojny, przebieg dramatycznych walk o Twierdzę Wrocław (Festung Breslau) oraz to, co się działo po kapitulacji i wkroczeniu Armii Czerwonej. W świat dawnego Breslau oraz wyzwolonego Wrocławia wprowadzają nas świadkowie tamtych dni, mówią o tym, co przeżyli i kiedy dla nich tak naprawdę nastąpił koniec wielkiej, straszliwej wojny. (Opis: filmpolski.pl)

Bilet normalny – 22 zł
Bilet ulgowy – 18 zł (uczniowie i studenci, seniorzy)
Bilet specjalny (kupon) – 18 zł
Bilet grupowy – 16 zł (od 15 osób)
Bilet grupowy szkolny – 12 zł (opiekunowie bezpłatnie)

Bilety do kupienia w kasach Kina Nowe Horyzonty oraz na stronie: http://www.kinonh.pl/film.do?id=12635

kwFot. Stefan Arczyński, ze zbiorów wydawnictwa Via Nova

W dniach 24-27 listopada 2016 r. w Kinie Nowe Horyzonty  odbędzie się  już 4. Przegląd  archiwalnych filmów o Wrocławiu – Kadry Wrocławia.  Będzie to kolejne wyjątkowe wydarzenie w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W programie zaplanowaliśmy m.in. pokaz „Bitwy wrocławskiej”,  filmu dokumentalnego Beaty Januchty opowiadającego o genezie, przebiegu i skutkach największej w Polsce manifestacji ulicznej stanu wojennego, która odbyła się właśnie we Wrocławiu. W obrazie tym zaprezentowane są archiwalne nagrania, które nigdy wcześniej nigdzie nie były publikowane. Z uwagi na niesłabnące zainteresowanie tematyką  Festung Breslau powtórzymy również zestaw filmów poświęconych Twierdzy Wrocław . Będzie to już trzeci pokaz tego bloku filmowego. Na dotychczasowe projekcje bilety zakupiło niemal  2,5 tys. widzów. Również w listopadzie zaprezentujemy Kadry Wrocławia  – The best, wybór najlepszych filmów zaprezentowanych w dotychczasowych przeglądach. Tym razem  wyświetlimy je z angielskimi napisami, dzięki czemu historię Wrocławia będą mogli poznać także obcokrajowcy.

Więcej szczegółów na temat listopadowego przeglądu Kadrów Wrocławia podamy już wkrótce.

  • Sponsorzy
    Partnerzy
    Patroni
    Projekt i realizacja: Averme Agencja Interaktywna