Dodatkowe materiały archiwalne z Polskiej Kroniki Filmowej

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich tych, których interesuje, co działo się we Wrocławiu kilka lat po wojnie i jak to miasto wówczas wyglądało. Niemal w ostatniej chwili udało się nam dotrzeć i uzyskać prawa do filmowych kadrów Wrocławia stanowiących część siedmiu wydań Polskiej Kroniki Filmowej z 1948 roku. Specjalnie na nasze zamówienie te „wrocławskie” motywy zostały dla nas wyselekcjonowane i zgrane na nośnik cyfrowy. Ich trwającą kilkanaście minut kompilacja wzbogaci blok „Wrocław w 1948 roku. Hala Ludowa – ważnie wydarzenia”, które pokazy zaplanowane są na 25.11, godz. 10:00 oraz 26.11, godz. 18:30. W nowym materiale znajdą się następujące wątki Polskiej Kroniki Filmowej:

14/48 – Wrocław. Odgruzowywanie miasta
29/48 – Wrocław. Stumetrowa iglica
31/48 – Wielkie dni Wrocławia
32/48 – Na wystawie Ziem Odzyskanych
33/48 – Wystawa Ziem Odzyskanych
41/48 – Zagubione dziecko na WZO
44/48 – Iglica zdobyta

Jak wskazują tytuły poszczególnych wątków będzie można w nim zobaczyć m.in. odgruzowywanie okolic ZOO i Hali Ludowej oraz stawianie Iglicy (jedna z nielicznych możliwości zobaczenia jej pierwotnego wyglądu) oraz trwającą prawie dobę wspinaczkę dwóch studentów, którzy usunęli zniszczoną przez burzę część konstrukcji Iglicy.

iglica

Wspomnianych fragmenty PKF pokazane zostaną obok dwóch z pośród najstarszych polskich filmów dokumentalnych o Wrocławiu. Oba poświęcone zostały wielkim propagandowym wydarzeniom zorganizowanym w Hali Ludowej. Pierwszy z nich „Wystawa Ziem Odzyskanych” (1948) jest dynamicznym, pełnym humoru reportażem z tytułowej wystawy. Drugi to specjalne wydanie PKF „W obronie pokoju i kultury” (1948) poświęcone słynnemu Kongresowi Intelektualistów, który odbył się we Wrocławiu w 1948 roku.

KUP BILET

  • Sponsorzy
    Partnerzy
    Patroni
    Projekt i realizacja: Averme Agencja Interaktywna