Bitwa wrocławska – weekendowe pokazy w kinie Helios Magnolia Park (7-9 kwietnia). 7 kwietnia – spotkanie z twórcami filmu!

BW -4 Bitwa wrocławska5 BW -3 Bitwa - helios -plakat

Kadry Wrocławia oraz Centrum Historii Zajezdnia zapraszają do Kina Helios Magnolia Park na kwietniowy weekend z „Bitwą wrocławską”:

– 7 kwietnia, godz. 19:00

– 8 kwietnia, godz. 19:30

– 9 kwietnia, godz. 13:00

Przed pokazem w piątek 7 kwietnia o godz. 19:00 odbędzie się spotkanie z reżyserką filmu Beatą Januchtą („Życie raz jeszcze”; „Dekalog… po Dekalogu”) oraz producentem Andrzejem Jerie (Ośrodek Pamięć i Przyszłość), które poprowadzi Leszek Budrewicz – dziennikarz, pisarz, poeta, działacz struktur podziemnych „Solidarności”.

„BITWA WROCŁAWSKA”

reżyseria: Beata Januchta

scenariusz: Beata Januchta

czas trwania: 115′

produkcja: Polska, 2016

zdjęcia: Krzysztof Kozłowski

muzyka: Łukasz Targosz

dystrybucja: Kadry Wrocławia

„Bitwa wrocławska” to film dokumentalny o genezie, przebiegu i konsekwencjach największej
w historii Polski manifestacji ulicznej stanu wojennego. Film w znaczący sposób weryfikuje i zmienia obecny stan wiedzy historycznej na temat wydarzeń z 31 sierpnia 1982 r.

Główny bohater filmu miał wtedy 15 lat. Już od kilku miesięcy prowadził pamiętnik. Zapisywał informacje o tym, co dzieje się w kraju, gromadził wycinki z gazet, utrwalał wrażenia z mszy za ojczyznę, w których uczestniczył. Przed 31 sierpnia jego opowieść się zmienia. Pojawiają się informacje o samochodach milicyjnych na rejestracjach z innych województw, o zwiększeniu częstotliwości i liczebności patroli a nawet o używanym przez funkcjonariuszy typie uzbrojenia… Dziś jest dorosłym człowiekiem, ale żyje wspomnieniami. Decyduje, żeby zanieść swój pamiętnik do Instytutu Pamięci Narodowej i zacząć konfrontować zapiski z dokumentami, które zachowały się po służbie bezpieczeństwa.

Film opowiada historię w kilku warstwach. Jedną z nich jest wewnętrzny świat wspomnień głównego bohatera, który będąc 15-letnim chłopcem zapisywał swoje obserwacje w pamiętniku. W ten świat wchodzimy dzięki trójwymiarowym, czarno-białym animacjom zrealizowanym przez studio Juice. Ponadto „Bitwa wrocławska” pełna jest niepublikowanych do tej pory materiałów archiwalnych. W filmie znalazły się także wspomnienia uczestników tamtych zdarzeń. Widzimy nagromadzenie obrazów, dźwięków, emocji, które towarzyszyły temu jednemu niezwykłemu dniu.

Nie da się zrozumieć dzisiejszego Wrocławia bez wejścia w tę historię. Nie da się zrozumieć wrocławskiej opozycji, bez przypomnienia istoty sporu, który wtedy rozgrzewał serca podziemnych działaczy. Trzeba posłuchać Władysława Frasyniuka, Kornela Morawieckiego i ich współpracowników. Trzeba posłuchać co i jak mówią o sobie nawzajem.

Bilety do kupienia w kasach kina Helios Magnolia Park, Legnicka 58 oraz na stronie www.helios.pl

  • Sponsorzy
    Partnerzy
    Patroni
    Projekt i realizacja: Averme Agencja Interaktywna